Czy opłaca się inwestować w pompę ciepła
Pompy ciepła zdobywają coraz większe uznanie inwestorów, pomimo znacznych kosztów niezbędnych na zakup i instalację urządzenia. Czy opłaca się w nie inwestować i ile wynosi średni czas zwrotu poniesionych kosztów?

Opłacalność pompy ciepła
Inwestycja w pompę ciepła zwraca się średnio w przeciągu 5-7 lat, maksymalnie do 10-15 lat w przypadku kosztowniejszych urządzeń, dlatego jest to idealne rozwiązanie do nowo powstających, jak i zmodernizowanych budynków. Jeśli zostaną ustawione różne temperatury grzania (inne na noc, na dzień), inwestor zadba o możliwość kumulowania energii i ponoszone miesięcznie koszty będą jeszcze niższe.
Sama eksploatacja urządzenia jest bardzo korzystna, gdyż można z jego pomocą ogrzać wodę użytkową i cały budynek przy niskim zużyciu energii elektrycznej niezbędnej do działania. Porównując do kotłów olejowych, ogrzewania na pellet, a nawet ekogroszkiem, zapłacisz dużo mniej za komfort cieplny w swoim domu. Dodatkowo można zastosować ogrzewanie podłogowe oparte o pompę ciepła, zastępując ogrzewanie gazem. Przy montażu paneli fotowoltaicznych, koszty użytkowania będą jeszcze niższe.
Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła w porównaniu do innych systemów
Koszt ogrzewania budynku pompą ciepła wynosi rocznie średnio 1500-2500 złotych przy budynku o powierzchni 120 m2, który zamieszkują 3-4 osoby. Jak na jej tle prezentują się inne rozwiązania? Ogrzewanie budynku instalacją gazową kosztuje rocznie ok. 4000 złotych, a elektryczną 7000-9000 złotych. Kocioł na LPG to koszt ok. 8000 złotych rocznie, na olej opałowy ok. 7000-7500 złotych, na eko-groszek ok. 3000 złotych, a na pellet ok. 2500 złotych, podobnie jak na węgiel kamienny.
Jak widać, korzystanie z pompy ciepła pomoże obniżyć comiesięczne wydatki, szczególnie biorąc pod uwagę niedawne wzrosty cen za gaz i prąd, do których doszło początkiem 2022 roku.