Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła, czyli alternatywne źródło energii, które można wykorzystać do ogrzewania domu i wody użytkowej, daje wysoki poziom komfortu i wygody, niosąc wiele korzyści z jej użytkowania. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego warto się na nią zdecydować.

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła wiążą się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi, generując znaczne oszczędności w stosunku do opłat ponoszonych za tradycyjne źródła energii. Jeśli zostaną połączone z instalacją fotowoltaiczną, dadzą ci praktycznie samowystarczalność w stosunku do zewnętrznych dostawców energii.

Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, które nie wydziela zanieczyszczeń, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Jest także w pełni bezpieczna w użytkowaniu, nie grozi ryzykiem wybuchu jak w razie nieszczelności w instalacji gazowej czy pożarem jak w przypadku kotłów.

Do jej zalet należy także cicha i czysta praca, dlatego znajduje zastosowanie zarówno w budynkach prywatnych, jak i w użyteczności publicznej lub komercyjnych. Urządzenie nie wymaga prawie żadnej obsługi i ma niski poziom awaryjności. Nie będziesz musiał przechowywać węgla, czyścić układów, kotła, urządzać specjalnej kotłowni, zamiast tego wygodnie sterując temperaturą np. z pomocą aplikacji w smartfonie. Wiele urządzeń służy nie tylko do ogrzewania centralnego, ale także ogrzewa wodę użytkową i chłodzi latem.

Pompa ciepła podnosi także wartość budynku, do tego ich trwałość wynosi nawet ponad 50 lat (mówi się że nawet do 80 lat). Realny zwrot poniesionych nakładów finansowych wynosi w granicy ok. 5-7 lat.

Czy pompy ciepła mają wady?

Pompy ciepła, podobnie jak wszystkie rozwiązania, mają także swoje wady. Do największych należy znaczny koszt inwestycji, szczególnie w przypadku pomp gruntowych, który jednak zwróci się w przeciągu lat. Pompy powietrze pracują mniej sprawnie w niskich temperaturach. To rozwiązanie jest także mniej sprawne w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Zobacz także:

  • Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

  • Pompy ciepła monoblok czy split?

  • Jakie dotacje i w jakiej wysokości można uzyskać na pompę ciepła