Jaki jest koszt zakupu i montażu pompy ciepła w 2023

Ekologiczne pompy ciepła są jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej bez negatywnego wpływu na środowisko. Ile jednak kosztuje takie rozwiązanie w 2022 roku?

Koszt pompy ciepła – na jaki wydatek się przygotować?

Ile kosztuje pompa ciepła dla domu jednorodzinnego? Wydatki należy podzielić na koszty instalacji oraz zakup samego urządzenia. Cena zmienia się w zależności od powierzchni budynku, który ma zostać ogrzewany, jednak w typowym polskim domu o powierzchni 120-180 m2 będzie wynosiła kilkadziesiąt tysięcy.

Koszt zakupu samej pompy ciepła różni się w zależności od rodzaju urządzenia. Za najdroższą uważa się pompę ciepła gruntową, której koszt wynika nie tylko z ceny urządzenia, ale z konieczności montażu wymiennika pionowego lub poziomego. Pomimo najwyższej ceny, ten sposób ogrzewania działa najefektywniej. Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Powietrzna pompa ciepła jest tańsza, szczególnie że jej instalacja ogranicza się do montażu urządzenia przy ścianie budynku: wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wodna pompa ciepła jest rzadko stosowana w Polsce – jej koszt plasuje się od kilkudziesięciu złotych w górę.

Od czego jeszcze zależy cena montażu i zakupu pompy ciepła?

Pompa ciepła różni się ceną w zależności od producenta i parametrów. Im urządzenie jest bardziej zaawansowane technologicznie, tym lepsza wydajność, a co za tym idzie, koszt jego zakupu będzie wyższy.

Koszt pompy ciepła zależy także od powierzchni i sposobu użytkowania pomieszczeń, liczby domowników i ich oczekiwań, technologii budowania (w tym stolarki okiennej czy występowania mostków cieplnych), a także sposobu ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury niż tradycyjne. Od wymienionych czynników zależy moc urządzenia grzewczego, która powinna być dobrana indywidualnie przez specjalistę. Na cenę wpływa nawet lokalizacja budynku – np. koszt pompy ciepła gruntowej różni się w zależności od strefy klimatycznej i warunków geologicznych.

Zobacz także:

  • Ile prądu zużywa pompa ciepła?

  • Jaki jest koszt zakupu i montażu pompy ciepła w 2023

  • Gaz czy pompa ciepła?