Jakie dotacje i w jakiej wysokości można uzyskać na pompę ciepła

Koszt zakupu i montażu pompy ciepłej może być znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego wiele osób szuka sposobu na zmniejszenie wydatków. Jakie są aktualne dotacje na pompę ciepła i maksymalna kwota dofinansowania?

Program Czyste Powietrze

Jest to program przeznaczony dla osób fizycznych, który obejmuje dofinansowanie obniżające koszt wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Dotacja na pompę ciepłą może wynieść do 37 tys. złotych, ale w przypadku instalacji PV – bez niej maksymalna kwota wynosi 32 tys. złotych.

Ten program funkcjonuje nieco inaczej od maja 2020 roku, gdyż ubieganie się o dofinansowanie jest łatwiejsze – skrócono czas rozpatrywania wniosków, zastąpiono dokumenty oświadczeniami i umożliwiono połączenie programu Czyste Powietrze z programami gminnymi jak Stop Smog. Od lipca 2021 roku obowiązują wyższe progi dochodowe uprawniające do skorzystania z dotacji – limit dla gospodarstw jednoosobowych wynosi 2189 złotych, a wieloosobowych 1564 złotych na osobę.

Ulga termomodernizacyjna

Innym programem dla osób fizycznych jest ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczeniu od podstawy podatku wydatków na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku. Kwota odliczenia wynosi maksymalnie 3 tys. złotych.

Nowy program od 2022 roku – Moje Ciepło

Program Moje Ciepło ma pomagać w zakupie i montażu pomp w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym – rusza w 2022 roku. Zgodnie z założeniami, dotacja ma obejmować do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju pompy ciepła – do 7 tys. złotych na powietrzną pompę ciepłą i do 21 tys. złotych na gruntową pompę ciepła.

Stop Smog, Agroenergia i Energia Plus

Z programu Stop Smog mogą skorzystać osoby fizyczne – obejmuje on zakup i montaż pompy ciepła i pozwala na uzyskanie dofinansowania do 70% kosztów, przy czym średni koszt w jednym budynku nie może przekroczyć 53 tys. złotych.

Agroenergia to program skierowany do rolników, który obejmuje dofinansowanie na zakup i montaż urządzenia o mocy 10-50 kW, pozwalając na uzyskanie zwrotu do 20% kosztów.

Energia Plus to program dla przedsiębiorców, który pozwala na wzięcie pożyczki do 85% kosztów i uzyskania dotacji do 50% kosztów zakupu i montażu pompy ciepła.

Zobacz także:

  • Jakie są rodzaje pomp ciepła

  • Ile prądu zużywa pompa ciepła?

  • Gaz czy pompa ciepła?